Blog

 • Chcesz mieć dobry nastrój? Dbaj o swoje jelita!

  JELITA – NASZ DRUGI MÓZG Obserwując nowinki z obszaru medycyny czy dietetyki, coraz częściej można natrafić na takie terminy jak „twój drugi mózg” czy „oś jelitowo-mózgowa”. Nie są to nowe zagadnienia, gdyż medycyna już dawno potwierdziła, iż jelita mają swój własny układ nerwowy. Dzięki niemu układ pokarmowy człowieka, bez angażowania mózgu może przesuwać treści jelitowe ... czytaj więcej.

 • Ryzyko urazów zapisana w genach ?

  Oto kolejna odsłona analizy wyniku badania genetycznego Nutrigenomix® naszej poradnianej dietetyczki. Tym razem przeanalizowano rolę genu związanego z tworzeniem tkanki łącznej. Istotny czynnik wiążący się z ryzykiem urazów, a zatem wpływający m.in. na wyniki sportowe.    Wynik badania genetycznego Nutrigenomix® potwierdza moją skłonność do urazów ścięgna Achillesa. Ze względu na rolę genu COL5A1 w tworzeniu ... czytaj więcej.

 • Motywacja do ćwiczeń zapisana w genach ?

  Kolejna dawka informacji naszej poradnianej dietetyczki, odnośnie wyniku badania genetycznego Nutrigenomix®. Tym razem pod lupą znalazła się motywacja do ćwiczeń. Czy jest ona zapisana w genach? Aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów utrzymania zdrowia na długie lata. Niestety z badań wynika że stan zdrowia w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się jest coraz bardziej ... czytaj więcej.

 • niepłodność-dieta

  Płodność, dieta i geny co je łączy?

  Płodność to zdolność wydania potomstwa na świat, ale za nim będziemy cieszyć się nowym członkiem rodziny muszą zajść wcześniejsze etapy, czyli połączenie się komórek rozrodczych (komórki jajowej i plemnika), zagnieżdżenie zarodka i donoszenie płodu. Na płodność zarówno kobiet i mężczyzn wpływa wiele czynników m.in: wiek, rodzaj odżywiania, prawidłowa masa ciała, stres, czynniki genetyczne, aktywność fizyczna, ... czytaj więcej.

 • Nutrigenetyka a otyłość – odżywiaj się według własnych genów

  Nutrigenetyka to dziedzina nauki zajmująca się analizą związku między genami a żywieniem człowieka. Już Lukrecjusz mawiał, że to co dla jednego jest pokarmem, dla innego jest trucizną i miał rację, bowiem nutrigenetyka zakłada, że zalecenia żywieniowe nie mogą być takie same dla wszystkich ludzi, gdyż jesteśmy różni pod względem genetycznym. Zapotrzebowanie na energię i składniki ... czytaj więcej.

 • Podjadanie zapisane w genach ?

  Kontynuacja serii o badaniach genetycznych, które analizuje nasza dietetyczka na podstawie własnych doświadczeń. Tym razem pod lupę została wzięte podjadanie. To jakie produkty i w jakich ilościach spożywasz zawsze powinno być indywidualnie dopasowane, ponieważ istnieje mnóstwo czynników które na to wpływają. Płeć, stan zdrowia, aktywność fizyczna, ilość i jakość snu, styl życia, stres… a także ... czytaj więcej.

 • Badanie genetyczne okiem dietetyka

  Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W edukacji prozdrowotnej duży nacisk kładzie się na to, by jeść zdrowo, żeby dieta dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Tymczasem okazuje się, że ilość składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania nie jest dla każdego jednakowa. Dlatego warto wykonać badanie genetyczne i sprawdzić indywidualne potrzeby swojego ... czytaj więcej.

 • Witamina D a COVID-19 aktualne doniesienia

  Witamina D w dobie obecnej pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, stała się intensywnym obiektem badań w kierunku potwierdzenia profilaktyki i wspomaganiu leczenia w ostrej chorobie zakaźnej układu oddechowego COVID-19 (ang. coronavirus disease 2019). Obecnie trwają badania na całym świecie, które odpowiedziałyby na pytania czy witamina D jest sojusznikiem w zapobieganiu COVID-19? I czy niedobór witaminy D ... czytaj więcej.

 • Dlaczego warto badać witaminę D?

  Dlaczego warto badać witaminę D? Witaminę D można podzielić na witaminę D3, czyli cholekalcyferol, występujący w żywności pochodzenia zwierzęcego i witaminę D2, czyli ergokalcyferol, który można znaleźć w tkankach roślinnych, drożdżach i grzybach. Dla nas największe znaczenie ma witamina D3, a jej źródłem w diecie są tłuste ryby, jajka oraz nabiał. Jednak nawet mimo prawidłowo ... czytaj więcej.

 • nietolerancja pokarmowa sportowcy

  Sportowcy a nietolerancja pokarmowa

  Osiągnięcie pożądanych wyników sportowych wymaga wyjątkowego wysiłku, a w związku z tym wspierania organizmu na wielu poziomach. Sportowcy i osoby uprawiające sporty rekreacyjnie są grupą szczególnie narażoną na wystąpienie zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego jak nietolerancje pokarmowe, które mogą objawiać się biegunkami, zaparciami, nudności lub zespołem złego wchłaniania. Z uwagi na to potrzebują oni celnych i indywidualnie ... czytaj więcej.

 • AZS-nietolerancja-pokarmowa

  Atopowe zapalenie skóry a nietolerancja pokarmowa

  Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu immunologicznym i coraz więcej badań stara się rozpoznać, jakie mechanizmy immunologiczne mogą być zaangażowane w jego rozwój. Ostatnie badania wiążą zaburzenia mikrobioty jelitowej, choroby z autoagresji i nietolerancję pokarmową IgG-zależną z atopowym zapaleniem skóry stawiając oś skóra-jelita w nowym świetle. Co to jest atopowe zapalenie skóry? Atopowe zapalenie ... czytaj więcej.

 • Migrena a nietolerancja pokarmowa – opis przypadku

  Migrena występuje u ok. 12% światowej populacji. Częściej diagnozowana jest u kobiet niż u mężczyzn. Czym jest migrena i co ją powoduje? Migrena to pierwotny, napadowy ból głowy związany z nadpobudliwością czuciową. Dokładna patofizjologia migreny nie została poznana. Sugeruje się, że bóle migrenowe są następstwem szeregu pierwotnych zaburzeń wewnątrz- i zewnątrzczaszkowych. Badania potwierdzają silne podłoże ... czytaj więcej.