Badanie genetyczne okiem dietetyka

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W edukacji prozdrowotnej duży nacisk kładzie się na to, by jeść zdrowo, żeby dieta dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Tymczasem okazuje się, że ilość składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania nie jest dla każdego jednakowa. Dlatego warto wykonać badanie genetyczne i sprawdzić indywidualne potrzeby swojego organizmu.

Nutrigenetyka i jej rola

Tak jak różnimy się od siebie wyglądem czy genami, tak różnią się potrzeby naszych organizmów. Różnorodność genetyczna wpływa na wiele cech osobniczych każdego z nas. Są to nie tylko odmienności w wyglądzie, zachowaniu czy temperamencie. Geny mogą w znaczący sposób wpływać również na:

  • reakcje organizmu na niektóre składniki zawarte w jedzeniu
  • predyspozycje do uprawiania konkretnej aktywności fizycznej.

Zmiany w naszym kodzie genetycznym są m.in. przyczyną wielu nietolerancji pokarmowych, metabolizmu białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz ryzyka powstawania niektórych chorób.

Ogólnodostępne zalecenia odnośnie zapotrzebowania na składniki odżywcze nie uwzględniają różnic wynikających z naszych genów. Efektem takiego podejścia są niejednokrotnie tzw. choroby dietozależne. Z pomocą przychodzi Nutrigenetyka. To stosunkowo nowa dziedzina nauki badająca wpływ różnic genetycznych na reakcje organizmu na składniki zawarte w pożywieniu. Skupia się ona także na ocenie ryzyka wystąpienia chorób zależnych od diety m.in. celiakli, fenyloketonurii, nietolerancji laktozy czy otyłości.

Nutrigenetyka proponuje dostosowanie odżywiania do indywidualnych potrzeb, aby zapobiegać chorobom wynikającym z nieodpowiedniej diety i leczyć je.

Badanie genetyczne okiem dietetyka

Zagłębiając się w wynik badania genetycznego oraz historię swojej choroby, można odkryć wiele ciekawych zależności, a tym samym również rozwiązań. Przedstawiamy opinię i zaskakujące odkrycia dietetyczki naszej Poradni Nietolerancji Pokarmowej działającej przy Cambridge Diagnostics.

W panelu badań genetycznych Nutrigenomix® najbardziej zainteresował mnie fragment o przyswajaniu i metabolizowaniu składników odżywczych. Z punktu widzenia dietetyka taka konkretna wiedza, czyli dokładne zalecenia dopasowane do pacjenta, są nieocenione. Często pacjenci, pomimo zbilansowanego żywienia i deklarowanego spożycia RDA danego składnika, skarżą się na objawy jego niedoborów.

W moim przypadku ze wszystkich badanych składników najbardziej potwierdził się wynik dotyczący wit A.

Badanie genetyczne pokazuje, że mój organizm nie przekształca beta-karotenu w aktywną formę witaminy A, co znaczy że pomimo spożywania dużej ilości pomarańczowo-czerwonych warzyw i owoców poziom aktywnej wit. A nie jest wystarczający do właściwego funkcjonowania układu wzrokowego, odpornościowego, skóry itd. Ma to potwierdzenie w wywiadzie rodzinnym – mój ojciec oraz kilkoro dalszych członków rodziny mają ślepotę zmierzchową tzw. kurzą ślepotę – wadę wzroku związaną ze stanem niedoboru witaminy A.

Dzięki tej informacji mogę we wczesnym stadium wspierać mój organizm. Na podstawie uzyskanego wyniku badania powinnam spożywać pokarmy bogate w aktywną wit. A.

Do tej pory starałam się spożywać produkty obfitujące w beta-karoten (czyli pomarańczowe, czerwone i zielone warzywa), właśnie ze względu na moje problemy ze wzrokiem i skórą oraz obciążeniem rodzinnym, a okazuje się, że powinnam bardziej zadbać o źródła zwierzęce witaminy.

Z jakimi problemami można się borykać mając niedobory witaminy A?

Niedobór wit. A wywołuje między innymi nadmierną keratynizację nabłonków ( m.in. przewodu pokarmowego, oczu, skóry),  co może skutkować zarówno biegunkami, problemami ze wzrokiem jak i chorobami skóry. W moim przypadku jest to rogowiec – wrodzona lub nabyta choroba skóry. Mając świadomość jakie źródła wit. A są dla mnie najlepsze, mogę mieć większy wpływ na profilaktykę lub stopień rozwoju chorób do których mam skłonności.

Niekiedy predyspozycje genetyczne wpływają znacząco na ilość lub jakość produktów żywnościowych, które powinniśmy wybierać. Pomimo ogólnie przyjętych norm żywieniowych zapotrzebowanie na składniki może być inne dla każdego z nas.  Mając wynik badania genetycznego Nutrigenomix® wiem, na które składniki odżywcze czy witaminy muszę szczególnie zwrócić uwagę komponując swoją dietę.”

Skąd nasze zainteresowanie tym badaniem genetycznym?

Dla nas niezwykle zaskakujący jest sam fakt, że można już zbadać predyspozycje do konkretnych smaków lub przeanalizować jak nasz organizm wykorzystuje składniki zawarte w pożywieniu. Czysta biologia! W dzisiejszych czasach, mając wysoki wpływ środowiska na funkcjonowanie organizmu oraz utrudniony dostęp do naturalnej, czystej żywności, tego typu badania wydają się być niezwykle przydatne w prewencji chorób oraz zachowania zdrowia.

Badanie genetyczne Nutrigenomix® obejmuje analizę aż 70 różnych polimorfizmów genetycznych, co umożliwia poznanie indywidualnego metabolizmu składników odżywczych jak: wspomniana wyżej witamina A, a także B12, C, D, E, kwasu foliowego (w tym mutacji genu MTHFR), magnezu, cynku, wapnia i żelaza. W wyniku badania zawarte są także informacje dotyczące nietolerancji pokarmowej (glutenu, laktozy, kofeiny), a także predyspozycji do rozwoju cukrzycy typu II ( glukoza, insulina), chorób sercowo-naczyniowych ( cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, triglicerydy), chorób układu kostno-stawowego, celiakii, nadwagi i otyłości, urazów sportowych, wrażliwości na alkohol oraz zespołu przeładowania i niedoboru żelaza.

Więcej informacji można znaleźć w zakładce “badanie genetyczne” w strefie Profesjonalisty lub w “dostępne badania” w strefie dla Pacjenta.

Interesuje Cię ten temat? Śledź nasze wpisy na FB 😉 Niebawem pojawią się kolejne zaobserwowane zależności, tym razem związane z innymi składnikami odżywczymi!

Pozdrawiamy! 🙂

baner przedstawiający zalety badania genetycznego

 

Dodaj swój komentarz