Ryzyko urazów zapisana w genach ?

Co mamy zapisane w genach?

Oto kolejna odsłona analizy wyniku badania genetycznego Nutrigenomix® naszej poradnianej dietetyczki. Tym razem przeanalizowano rolę genu związanego z tworzeniem tkanki łącznej. Istotny czynnik wiążący się z ryzykiem urazów, a zatem wpływający m.in. na wyniki sportowe.   

Wynik badania genetycznego Nutrigenomix® potwierdza moją skłonność do urazów ścięgna Achillesa.

Ze względu na rolę genu COL5A1 w tworzeniu tkanki łącznej, naukowcy badają związek pomiędzy tym genem a ryzykiem uszkodzenia ścięgna Achillesa. Kolagen odpowiada głównie za elastyczność i sprężystość tkanki łącznej, oraz jej wytrzymałość na rozciąganie. Białka te występują w większości tkanek m. in. w kościach, skórze, więzadłach, ścięgnach, chrząstkach, rogówce. Różne typy kolagenu różnią się strukturą, miejscem występowania oraz funkcją pełnioną w organizmie.

Źródło: K.A. Czubak, H.M. Żbikowska, 2013,  Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów

W ścięgnach i więzadłach dominującym typem jest kolagen typu I. Polimorfizm genu COL5A1 pokazuje jaka jest synteza kolagenu typu V. Jeśli organizm ma genotyp TT lub CT następuje zwiększona synteza kolagenu typu V – więzadła i ścięgna są mniej odporne na rozciąganie, zakres ruchu jest obniżony, zwiększa się sztywność stawów a wszystko to rzutuje na ryzyko urazów.

W moim przypadku widać to było doskonale poprzez nawykowe skręcenia stawów skokowych w okresie szkoły podstawowej i gimnazjum. Wystarczyło nieodpowiednio rozgrzać się przez lekcją WFu i noga kończyła w stabilizatorze lub gipsie na parę tygodni. W tamtym czasie na wizyty do ortopedy jeździłam co jakieś 2-3 miesiące z kolejnym urazem…

Na pewno mając świadomość skłonności do urazów można odpowiednio przygotować stawy do treningów, kładąc nacisk na dokładną rozgrzewkę oraz rozciąganie po treningu. W ramach prewencji można skonsultować się z fizjoterapeutą lub innym specjalistą aby dobrać odpowiednie ćwiczenia lub cały trening  tak by pomógł zadbać o stabilność stawów.

Wspomniane badanie Nutrigenomix® obejmuje analizę aż 70 różnych polimorfizmów genetycznych i bada m.in. gen MTHFR, wspomniany COL5A1, HLA DQ2 i DQ8, GLUT2, czy ACTN3.

Więcej informacji na temat testu, który dostępny jest w trzech wersjach: Sport, Wellness lub Fertility, można znaleźć w zakładce “badanie genetyczne” w strefie Profesjonalisty lub w “dostępne badania” w strefie dla Pacjenta i na FB.

baner przedstawiający zalety badania genetycznego

Dodaj swój komentarz