Czy motywacja do ćwiczeń jest zapisana w genach?

Kolejna dawka informacji naszej poradnianej dietetyczki, odnośnie wyniku badania genetycznego Nutrigenomix®. Tym razem pod lupą znalazła się motywacja do ćwiczeń. Czy jest ona zapisana w genach?

Ile to już razy próbowaliście zacząć regularnie ćwiczyć w domu? Nie trzeba marnować czasu na dojazd i powrót, nie trzeba płacić za karnet. Ćwiczenia można wykonać w dowolnej chwili, bez zapisów, wcześniejszych przygotowań itd. Ale nawet krótki trening w domu po jakimś czasie jest trudny do wykonania, znajdują się rzeczy które trzeba w tym czasie zrobić… Wszystko to jest kwestią motywacji.

Naukowcy w celu zbadania indywidualnych różnic wpływających na motywację do ćwiczeń zainteresowali się genami warunkującymi cechy psychiczne. Motywacja może być zewnętrzna i wewnętrzna. Motywacja zewnętrzna pochodzi od bodźca zewnętrznego np. kary lub nagrody albo innej osoby np. trenera. Motywacja wewnętrzna jest definiowana jako zaangażowanie się w określone działania dla przyjemności i satysfakcji wynikające z samego udziału w wykonywanej czynności.

Przykładem genu wpływającego na wewnętrzną motywację do ćwiczeń jest gen BDNF, który koduje neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego. Wykazano, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych zwiększa stężenie poziomu BDNF w narządach związanych z ruchem, jak rdzeń kręgowy i mięśnie szkieletowe. Czynnik BDNF wpływa na kontrolę układów: mięśniowego, nerwowego i naczyniowego, czyli wszystkie elementy mające znaczenie dla podejmowania ćwiczeń fizycznych. Ponadto reguluje plastyczność neuronów, chroni nas przed chorobami neurodegeneracyjnymi, a także depresją.

W badaniu Nutrigenomix sprawdzamy najlepiej przebadany polimorfizm genu BDNF – rs6265, który wpływa na nasze nastawienie do ćwiczeń.

Wariant GG to typowa odpowiedź organizmu. Natomiast osoby z wariantem AA lub AG  genu BDNF czerpią większą radość i przyjemność oraz odczuwają poprawę nastroju podczas podejmowania aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń osoby te postrzegają wykonany wysiłek jako mniejszy, niż osoby, u których warianty te nie występują. Udowodniono, że osoby z wariantem AA lub AG wykazywały zwiększoną motywacje w trakcie wykonywanych ćwiczeń oraz chęć kontynuowania ich pomimo możliwości zaprzestania w dowolnym momencie. Zatem wariant AA lub AG zapewnia lepszą wewnętrzną motywację.

Zatem jeśli podejmujesz kolejną już próbę ćwiczenia w domu, może warto przebadać swoje geny? Mając taki wynik wiesz dokładnie czy postawić na motywację zewnętrzną, czy wewnętrzną. Jeśli masz odpowiedź GG będzie Ci łatwiej trzymać się planu treningowego jeśli zwiększysz motywację zewnętrzną, np. ćwicząc z kimś, wyznaczając sobie nagrodę za osiągnięcie celu, podpisując długoterminową umowę na siłowni…

Więcej informacji na temat testu, który dostępny jest w trzech wersjach: Sport, Wellness lub Płodność, można znaleźć w zakładce “badanie genetyczne” w strefie Profesjonalisty lub w “dostępne badania” w strefie dla Pacjenta.

Interesuje Cię ten temat? Śledź nasze wpisy! Wcześniejsze tematy tego cyklu: Co mnie zaskoczyło w wyniku badania genetycznego? , Skłonność do urazów zapisana w genach?