Lipcowe szkolenie w Warszawie – relacja

W pierwszy weekend lipca odbyło się szkolenie w Warszawie, w naszej nowej siedzibie przy ul. Górnośląskiej 4A. Tematem naszego spotkania była “Immunodiagnostyka nadwrażliwości  pokarmowej i praktyczne zastosowanie testów diagnostycznych”. Obok merytorycznej części wykładu, pojawiły się dyskusje na temat żywienia, zarówno w czasie trwania prezentacji, jak i w czasie przerwy kawowej, gdzie uczestnicy mieli możliwość skosztowania przekąsek bez typowych alergenów. Zapraszamy do lektury naszej relacji.

Nietolerancje pokarmowe coraz bardziej znane

Immunodiagnostyka związana z pokarmowo-swoistymi przeciwciałami IgG wciąż budzi wiele kontrowersji i sporów wśród specjalistów – badać czy nie badać, ważne czy nie ważne, istnieją czy nie istnieją. Obecność praktyków wielu dziedzin medycyny na szkoleniu pokazuje jednak, że istnieje potrzeba zarówno prowadzenia badań nad tym zagadnieniem, jak również szkoleń o tematyce nadwrażliwości pokarmowych. Dostrzega się również istotność wykonywania diagnostyki wśród pacjentów, w celu zwiększenia skuteczności prowadzonych terapii; zauważa się powiązanie sposobu żywienia z problemami, z którymi borykają się te osoby.

Tym samym cieszymy się, że nasza praca staje się coraz bardziej doceniana wśród Państwa i mamy nadzieję, że rozwój naszej firmy będzie odpowiedzią na Państwa potrzeby 🙂

Teoria i praktyka

Nasze sobotnie szkolenie standardowo było podzielone na dwie części: teorię w bardzo czytelny sposób przedstawiła mgr Karolina Karabin, natomiast praktykę wykonania testu i zasady prowadzenia pacjenta po badaniu – mgr Marta Grabowska.

Wyjaśnienia trudnych zagadnień podstaw immunologii, powstawania stanu zapalnego w organizmie człowieka, czy teorii przepuszczalnego jelita podjęła się doktorantka Karolina – nasz “mózg” zespołu. W czytelny sposób przekazywała swoją wiedzę uczestnikom, wyjaśniając także pojawiające się wątpliwości.

Warsztaty praktyczne, czyli jak wykonać test FoodDetective™ u pacjentów, a także jak odczytać wyniki badania i je zinterpretować, przeprowadziła, natomiast, nasza Pani koordynator – Marta. Jej doświadczenie praktyczne w pracy z testami nietolerancji pokarmowych pozwala uporządkować pracę z pacjentem alergicznym.

Po przedstawieniu wszystkich zagadnień szkoleniowych, a także rozdaniu certyfikatów potwierdzających uczestnictwo, odbyła się prezentacja urządzenia do pomiaru stresu oksydacyjnego. Wybrani uczestnicy mieli możliwość wykonania oznaczenia swojego potencjału oksydacyjnego.

Przerwa kawowa czyli co to jest tagatoza

W czasie przerwy kawowej uczestnicy mieli możliwość także skosztowania gryczanych muffinek z ciastkarnio-piekarni Margita, która oferuje bezglutenowe wypieki dla alergików. Margita oferuje babeczki zarówno w klasycznej wersji z cukrem jak i takie, gdzie zamiast cukru, znajduje się tagatoza, co stało się przedmiotem naszej żywieniowej dyskusji 🙂

Czym jest owa tajemnicza tagatoza?

Substancja ta jest zamiennikiem cukru, pozyskiwanym w wyniku hydrolizy laktozy (cukru mlecznego) do związków prostych czyli glukozy i galaktozy. Następnie izomeryzacja cukru mlecznego przy udziale wodorotlenku wapnia daje związek o konfiguracji D-tagatozy. W tym miejscu nie uzyskujemy jeszcze czystego słodzika. Ostatecznie z powstałej mieszaniny za pomocą procesu krystalizacji uzyskiwana jest czysta jego forma.

Słodzik wykorzystywany jest głównie w przemyśle spożywczym przeznaczonym dla osób unikających białego cukru, z zaburzeniami glikemii (jak cukrzyca), spożywających produkty o niskim indeksie glikemicznym, czy odchudzających się.

Osteoporoza a zasadność spożywania mleka

Ciekawą dyskusję wywołała także analiza naszego przypadku klinicznego, gdzie oprócz diagnostyki nietolerancji pokarmowych, występowała u pacjentki m.in. osteoporoza. Jednym z wyników dietoterapii eliminacyjnej było zatrzymanie procesu ubywania masy kostnej, a nawet w pewnym stopniu cofnięcie się zmian w kościach. Jednym z elementów interwencyjnych było odstawienie mleka, które powszechnie uznawane jest za najlepsze źródło wapnia w diecie człowieka. Tym bardziej jest to zaskakujące, że jego codzienne spożycie uznaje się powszechnie za profilaktykę występowania osteoporozy. Środowisko lekarskie obecne na sali wyjaśniło kilka możliwych zależności tego zjawiska, co daje nam tym samym bodziec do poszukiwań odpowiedzi na temat zależności występowania nietolerancji pokarmowych a osteoporozy.

Ze względu na fakt, że temat pozyskiwania wapnia w diecie przy eliminacji mleka jest tematem dość kontrowersyjnym, postanowiliśmy rozszerzyć temat tej dyskusji w kolejnym poście 🙂

Podsumowując

Szkolenie uznajemy za w pełni udane i owocne. Dostrzegamy potrzebę prowadzenia badań naukowych i nadzoru specjalistycznego pacjentów w zakresie nadwrażliwości pokarmowych i stosowania diety eliminacyjnej. Mamy nadzieję, że następne spotkanie przyniesie kolejną dawkę wiedzy na temat Państwa doświadczeń, a także uda nam się przekazać jeszcze nowsze informacje.

Zapraszamy do śledzenia kalendarza naszych szkoleń!

Dodaj swój komentarz